O tom, jak byl Plašan z Pražan pirát (i hodný trpaslík se občas splaší)

19.03.2020

Tohle je velký experiment hned ze dvou důvodů. Obsah příběhu je trochu jiný, než je v již vydané "modré" knize zvykem. A také se pokusím přidat i audio stopu.

Já si dětmi vyprávím dvojí druh příběhů. Zlobivé příběhy a rodinné legendy. Z těch zlobivých jsme udělali knížku (a střádáme na další). Rodinné legendy jsou taková naše rodinná kronika. Vyprávím dětem skutečné příběhy, které jsme prožili, a aniž bych měnila podstatu, posouvám je trochu někam ještě dál. Vždycky mne bavilo stavět realitu na hlavu. Máme příběh, jak se narodil Bartoloměj. Máme příběh o Jeronýmově prvním slovu. O prvním kroku. O tom, jak Bartoloměj kolaudoval, coby batole, svůj nočník. Jsem si jistá, že máte také svoje příběhy. A kdy jindy je zaznamenat než teď? Třeba vás v tom náš příběh podpoří.

Máme také příběh o tom, jak se nám táta Honza se strejdou Jiřím málem utopili na Botiči. Je to takový vodácký příběh (s tím, že já na vodě byla jednou a příliš mi to nešlo). Tenhle příběh si můžete v PDF stáhnout níže a uvidíme, zda pobaví i ty, kteří osobně postavy neznají.

Proč je text dvoubarevný? Více o tom jsem napsala zde, ale ve zkratce jde o to, že šedé části můžete vynechat. Tím příběh můžete různě zkracovat nebo prodlužovat. Více zábavy ke stažení možno najít zde.

Když jsem včera dětem příběh četla, napadlo mne zapnout nahrávání na telefonu a kromě textu tedy nabízím i audio. Je to samozřejmě dost improvizované a sem tam mi do toho někdo skočí nebo štěká a Jeroným většinu času v pozadí předstírá, že je tramvaj, která jede do Bráníka, ale když už jsme u těch experimentů, proč to nezkusit. Audio možno stáhnout níže.

Příběh o Plašanovi je delší. Moje kluky baví, protože je o lidech, které znají. Doufám, že potěší i vás, protože duševní pohoda je teď moc důležitá a musíme se snažit si jí udržet.

Jsme v tom spolu, i když každý zvlášť. V karanténě. Uprostřed epidemie.  Dáme to. Držme se a já se pokusím zase něco připravit. třeba méně experimentálního. Mám například nachystané Neznámé Žifulíky na dotvoření. Všechno bude!