Žifulíci z Hrádečku

ilustrovaná knížka o šesti neposedných lesních trpaslících

pro děti od 4 let 


Jak si může malinkatý trpaslík koupit o něco větší autobus v ještě větším hračkářství? Proč není skákání jako skákání? Proč nemůže být všechno hned bez čekání? Proč vůbec vypínat televizi, když nás pohádky v ní tak strašně moc baví? Proč existují slova, která se neříkají? K čemu může být dobrý návod na oblékání? Bydlí pod postelí skutečně bubáci? 

Mámo, táto máte doma zlobidlo? Uličnici? Rošťáka? Hurá! Já taky! A zjistila jsem, že když už nevím kudy kam, pomáhá mi, když se začnu smát. Tak jsem to zkusila s Žifulíky. Sice za mne mé děti nevychovají, ale je s nimi legrace, a to se počítá.

Proč si knihu koupit?

Žifulíci jsou psaní dvoubarevně. Je možné přečíst jen černý text, nebo zahrnout dle nálady či věku dítěte i šedé částí a tím příběh prodloužit či obměnit. Kniha tak roste s dětmi.

Na konci každého příběhu je několik motivačních otázek pro Vás a Vaše děti.

Zpracovává témata jako například netrpělivost, neochota vystrčit nos z domu. sprosťačení, odmítání se sám obléknout nebo skákání do řeči, nebo jak koupit autobus, když nejste vidět. Nejde o žádný ideální návod pro ideální dítě, z čehož ani jedno ve skutečnosti neexistuje. Tohle mám jako máma už za sebou. 

Děti samotné jsou skvělí vypravěči a Žifulíci jim rádi dávají prostor. Každý může mít svého Žifulíka a podílet se tak na jejich světě! Více zde: https://www.zifulici.cz/fotogalerie/

Knihu jsem nakreslila sama, po nocích, jako ranní překvapení pro svoje děti. Kresby mají své zrcadlo ve skutečné krajině, ve skutečných lidech, ve skutečných zvířatech, ve skutečných trpaslících. Navíc mne baví kromě prosté ilustrace příběhu s obrázkem pracovat jako s dalším vypravěčem, který může děj ještě posunout dál. Děti pak baví se na obrázek dívat a objevovat ho.

Když jsem kdysi své kresby ukazovala jedné profičce, aby mi s nimi poradila, protože jsem si skutečně příliš nevěřila, její reakce nebyla zrovna nadšená. Řekla:

"No, na mě je to takový nějaký moc barevný. A je tam moc detailů. Ale ono se to těm dětem takhle líbí, no."

Co víc si přát?

Děkuji za pozornost a doufám, že se uvidíme v knížce! Díky nakladatelství Grada (konkrétně paní redaktorce Romaně Homonické) vyjde v plné parádě už koncem září. Křest proběhne 30.9. od 17:00 v Knihy Dobrovský v OC Arkády. Knihu mi pokřtí moje teta, herečka Veronika Freimanová, pediatr Mudr Jindřich Pohl a moji kluci. Jeden čestný host - Andrej Krob předá druhému čestnému hostu, Monice Granja, ředitelce Výboru dobré vůle Olgy Havlové, deset knih pro děti z rodin v nouzi. Je to úplné minimum toho, co mohou Žifulíci pro odkaz Olgy Havlové udělat. 


KK