Máte pod postelí strašáka?

08.03.2020

My taky! A je s nimi legrace!

Přicházející jaro ve mně vzbuzuje vzpomínky na ten slunný víkend na Hrádečku, kdy jsme lepili na staré vařečky trávu a kvítky, abychom se přestali bát bubáků a strašáků. 

Proč jsme tehdy vlastně začali strašáky vyrábět? Protože mne napadlo, že když to, čeho se Bartoloměj bojí, poznáme, bát se přestane. A nejlíp to poznáme, když si to sami vyrobíme a vytvoříme si k tomu příběh. Ne že by se Bart přestal bát úplně, ale bubák pod postelí ho vážně děsit tehdy přestal.

Tak zde ona reportáž, která je zároveň návodem na výrobu strašáků. Pro případ, že byste jí chtěli přečíst dětem, připojím i v PDF. Příběh "O tom, jak pomohli Fandovi" najdete v mojí knížce Žiffulíci, neposední trpaslíci z Hrádečku.


"Instalace strašáka Fandy u hrádečkovského rybízu"

Zpráva z tvoření strašáků

U příležitosti slavnostní instalace trojice strašlivých strašáků, určených pro odhánění kosů z rybízových keřů, byla uspořádána tisková konference. Proběhla na zahradě Krobovic hrádečkovské chalupy a účastnili se jí téměř všichni členové týmu, kteří se této záslužné akce účastnili. Instalace proběhla na základě slibu, který Krobovi strašákovi Fandovi dali, když ho našli schovávat se pod postelí Bartoloměje Kroba. Ten ho původně mylně považoval za bubáka. Strašákovi bylo přislíbeno, že bude instalován na hrádečkovské zahradě, kde bude mít za úkol hlídat rybíz před kosáky. 

Ke splnění slibu, tým dle slov své tiskové mluvčí potřeboval staré vařečky, bílou barvu, oboustrannou lepící pásku, drátek či provázek a tzv. dary přírody. Dary přírody se rozumí vše, co se dá najít v okolí chalupy. Tisková mluvčí projektu, Kateřina Krobová, známá jako máma Kačka, na tiskové konferenci upřesnila, že není třeba vařečky barvit, dokonce ani nejsou třeba ony vařečky, prý lze použít cokoliv, co se dá zapíchnout do země a co už není v domácnosti třeba. Jako příklad uvedla smeták/ček, hrabičky, nebo dokonce jen obyčejné klacky, které se povalují po lese. Po tomto šokujícím oznámení se mezi novináři ozval překvapený šum a výkřiky "to není možné" "to je naprosto nová informace!" a chvíli trvalo, než bylo možné v tiskové konferenci pokračovat dál.

O průběhu samotné výroby strašáka referoval coby nezávislý pozorovatel děda Andrej. Ten náročný tvůrčí proces sledoval u zahradního stolu, kde si vychutnával svojí odpolední kávu. 

Tvorba strašáků proběhla podle jeho slov bez vážnějších zádrhelů. K vařečkám byl za pomoci drátku či provázku připevněn klacík coby ruce. Následně byl strašák více méně pokryt oboustrannou lepící páskou, případně popatlán lepidlem. Strašákova hlava - tedy vršek vařečky - byla vymáchána v popelu či hlíně, což mělo suplovat vlasový porost. Této aktivity se s chutí zhostil jak kluk Bartoloměj, tak klouček Jeroným. Aby se předešlo případným sporům o to, kdy se bude vařečkou hrabat v popelu ze včerejšího táboráku, bylo nutné rozšířit počet strašáku z jednoho na dva, následně na tři. Máma Kačka si to taky chtěla vyzkoušet. Popel si příliš neosvědčil, ale hlína byla dobrá. Po této akci tým opustil jeho vedoucí Bartoloměj, protože ho zaujala jiná aktivita (táta Honza řezal dřevo a bylo třeba se jím nechat vozit kolečkem k chalupě a zpět). Zbytek týmu ve složení máma Kačka a Jeroným se tím nenechala rozhodit a pokračovala aranžováním lístků, trávy a květin coby vlasů a oblečení strašáků. Pracovali v naprosté harmonii a souladu. Cokoliv máma Kačka na strašáka připevnila, Jeroným to zase sundal, a přilepil někam jinam. 

V téhle chvíli máma Kačka přerušila dědovu řeč, aby uvedla na pravou míru dohady ohledně toho, jakým způsobem je vhodné strašákům dekorovat obličej. Máma Kačka nevylučuje možnost užití akrylových fixů či permanentních barev k namalování očí, nosu a pusy, sama to ale během výroby vyhodnotila jako zbytečné. U posledního strašáka použila jen přírodní materiál, který připevnila na obličej pomocí oboustranné lepící pásky a výsledek se jí líbil nejvíce. 

Tisková konference byla zakončena slavnostní instalací strašáků u keřů rybízu. Instalace se chopil nejen Bartoloměj, ale i Jeroným. Ten všechny Bartolomějem slavnostně nainstalované strašáky opět slavnostně odinstaloval a pak se se rozplakal, protože nevěděl co s nimi. Situaci zachránil samotný rybíz, kterým se po chvíli začal Jeroným ládovat, tudíž bylo možné instalaci dokončit. 

Po instalaci všech tří strašáků na jejich pracoviště se ozval bouřlivý potlesk všech přítomných. Dokonce bylo slyšet výkřiky typu "Bravo!" "Sláva! "Teď už kosáci nebudou lítat na rybíz!" V této chvíli ale byla konference rázně ukončena rozčílenou babičku Andulkou.

"Doufám že mi tady neodháníte kosy! Natrhali jsme už několik krabic rybízu a pořád je ho víc než sníme. Dneska odjíždíme. Tak co bychom se nepodělili?"

Po krátké poradě byli Strašáci rychle přeškoleni ze strašení na nestrašení a byla jim nabídnuta některá zajímavá konverzační témata, která mohou použít při komunikaci s rybízem se ládujícími kosáky. Také byli proškoleni v tom, jak jim dostatečně přátelsky popřát "dobrou chuť."

Následně se společnost v klidu rozešla k jednotlivým keříkům rybízů. Tam akce pokračovala přísně vegetariánskou raw recepcí na téma "rybíz jako cenný zdroj vitamínu c a dalších zdraví prospěšných látek".

-kk- 7.7. 2018, Hrádeček u Vlčic u Trutnova u Krkonoš