Ilustrace

08.08.2019

Ilustrace ke knize kreslím já -  Kateřina. Začala jsem kreslit po nocích jen pro svoje děti, aby měly ráno překvapení. Bavilo mne to. Okruh dětí se rozrůstal. Díky kreslení mne začaly napadat úplně nové příběhy, doplňky, hry, skládačky, hračky. Noví Žifulíci jsou často nejdřív nakreslení a pak teprve dostanou jméno. 

Nejsem profesionál a celý ten rok a půl jsem se učila a hledala. Což je nikdy nekončící proces, takže se učím a hledám dál. Po velkém váhání jsem se rozhodla jít do rizika a trvat na tom, že ilustrace ke knize nebude dělat zkušený profesionál, ale že je budu dělat já.  I přes svou "nevykreslenost" jak někdo velmi citlivě poznamenal, čímž myslím můj styl vystihl přesně.

Nevzdávat se. To je součást našeho příběhu. 

Jako každá (idealistická) máma chci své děti motivovat k vlastní tvorbě a dodávat jim sebevědomí. Dávat jim naději, že pokud nás něco baví a obohacuje, dává smysl se v tom zlepšovat a pracovat na sobě. Takže přece nemůžu sama couvnout hned při prvním zaváhání. 

Někdy člověk zkrátka musí dát přednost nedokonalosti a případnému riziku před jistotou, která by ho ale připravila o kreativitu a radost z tvorby. 

Příběh ilustrací ale v téhle chvíli skončil dobře. Nakladatelství Grada, kterému jsem Žifulíky nabízela hned zkraje, se mi na začátku roku 2019 ozvalo s tím, že o knihu mají zájem. Variantu jiného ilustrátora vůbec v nakladatelství nezvažovali a otázkou na toto téma jsem dokonce paní redaktorku asi trochu zaskočila. Za což jsem jí neskonale vděčná.

Velmi tímto děkuji nakladatelství Grada za podporu a důvěru, kterou do mne vložili. 

A teď nezbývá věřit, že se kresby budou líbit i Vám a Vašim dětem. 

Moc bych si to přála. Kreslila jsem je s radostí z tvorby, jakou jsem už dlouho nepoznala. Snad ta radost z kreseb přeskočí i k vám domů.

S úctou a respektem ke všem, kteří to barvami opravdu umí.

Kateřina