Táta

28.07.2019

Příběh Žifulíků by mohl být tím starým dobrým vděčným příběhem o servané matce na rodičovské, co si po nocích vybíjí frustraci z marných denních bojů kreslením trpaslíků. Proč by vlastně měl někoho můj příběh zajímat? Vtip je ale v tom, že i když je knížka plná nových příběhů, nevznikla by bez těch starých vyprávěnek, které mi kdysi vyprávěl můj táta. Nesepsal je do sešitku. Nenahrál je na diktafon. Nenatočil na véháesku (a to tedy vlastně celkem i mohl!). Nezaložil jim webovou stránku. Nenasdílel Žifulíky do žádných sítí. Jen je vyprávěl. Zbyla z nich jen barevná šmouha. Časem úplně zmizeli. Jakoby nikdy nebyli. 

A přesto se to nakonec stalo. Po pětatřiceti letech všechno zaklaplo do sebe a já převzala tátovu štafetu. Nejen že jsem knihu napsala, ale i jsem si jí nakreslila.  Protože tak to s Žifulíky chodí. Kreslíme si je sami. I když by to do nás nikdo neřekl. Dokonce ani my sami bychom to do sebe neřekli. 

Myslím, že v tomhle mém ryze osobním příběhu je naděje pro každého trochu (dost) vyčerpaného rodiče. To, co děláme, má smysl.  Když si můj táta ze zoufalství nad mou leností vymyslel lesního Žifulíka Hubku Pupku, určitě ho ani ve snu nenapadlo, že o nějakých 35 let později vyjde o Hubkovi Pupkovi a jeho kamarádech knížka u renomovaného nakladatelství. Vůbec netušil, že právě zasadil semínko, které jednou vyroste. Že mi naši trpaslíci jednou nádherně naplní dva roky života kreslením a psaním.  A že se šest jeho Žifulíků stane základem neuvěřitelného světa, který si teď s dětmi vytváříme.

Vyprávějte si se svými dětmi, má to smysl. Neučesaně, nesourodě, chaoticky. Pište, nepište, jak libo. Vyprávějte si. Že si myslíte, že to neumíte? To si pište, že umíte! A spoluautory máte hned pod nosem. Jsou malí, roztomilí a sem tam by je jeden přetrhl. Někteří z nich pusu nezavřou a chrlí nové a nové zápletky, jiní zase tiše kreslí, nebo staví domečky z klacíků. Ale každý z nich má schopnost tvořit.

Jsou to vaše děti.

ilustrace k příběhu "O tom, jak Kačka začala chodit do lesa"
ilustrace k příběhu "O tom, jak Kačka začala chodit do lesa"