Adventní příběhový kalendář

26.11.2020


pozn léto 21:

kalendář jsem během roku na podcastu stáhla, zveřejním ho znovu v adventním čase s tím, že některé příběhy zase s dětmi trochu zaktualizujeme. Aktuálně (jaro - podzim 2021) najdete na podcastu příběhy takříkajíc nadčasově "zlobidlové".

24 dní. 25 legračních i dojemných příběhů vyprávěných dětem a s dětmi. Až na kapra (tuhle tradici ignoruju) jsem se dotkla snad všech vánočních tradic, svatých a motivů, které bych ráda dětem přiblížila. Šest hrádečkovských Žifulíků poznává neznámé kraje i nové děti. Roadstory za smyslem Vánoc. A v neposlední řadě je tu  i strašlivý Strašný Pytel řečený StrašPytel! Náš první záporák! Tak to je žifuličí rodinný adventní příběhový kalendář. A letos s ním už jdu ven!

Už tři roky kreslím jeden jediný obrázek. Nejdřív jsem měla pocit, že to zvládnu za večer. Za dva. Za tři. Týdny. Měsíce. Za jedny vánoce! Tak letos! Třetí? Pořád není hotovo! Protože Adventní příběhový kalendář je živý organismus, který se pořád mění a vyvíjí spolu s dětmi a našimi životy. Sama jsem napnutá, kam tenhle velký obraz, co mám už stabilně na stole, letos zase posunu. Moje děti si v něm už samy hledají svoje příběhy. 

Už tři roky si tedy s dětmi během adventu vyprávím den co den příběhy, ve kterých společně poznáváme Vánoce a jejich tradice. Začínala jsem s tím v době, kdy Bartovi byly tři a já ještě měla utkvělou představu, že čokoláda je zlo a čokoládové adventní kalendáře totální rodičovské selhání. Hledala jsem tedy k čokoládě alternativy. Například jsme postupně zdobili malý stromeček, den co den novou ozdobou, až na konci, na Štědrý den byl stromeček pro Ježíška ozdobený. A také jsme si vyprávěli  žifuličí vánoční příběhy. A do toho zobali nakonec i tu čokoládu.

Tady a tady si můžete přečíst texty, které jsem o Adventní příběhovém kalendáři napsala loni.

Každý rok se nám Kalendář proměňuje. Některé příběhy už splnily svou úlohu a mizí, nové se zase objevují. Rostou, protože rostou jak moje děti samotné, tak i počet dětí, které si Žifulíky vypráví. V těch 25 příbězích se vždycky zrcadlí to, co jsme ten rok prožili. Něco zůstává, něco zase odpluje. Jsou autentické se vším, co to obnáší.

První rok jsem se snažila o co nejjednodušší příběhy pro tříleťáka. 

Druhý rok jsem příběhy psala s mojí milovanou Goldou na klíně s vědomím, že advent pro nás bude i časem loučení.

A letos se snažím nějak přijít na to, jak do příběhového kalendáře vtěsnat všechny Žifulíky od dětí, které jsme potkali a se kterými chci příběhy vyprávět. 

Rozhodla jsem se o Adventní příběhový kalendář podělit formou podcastu. Pokud se mi tedy povede ho zprovoznit. Podcast lépe vystihuje pomíjivost, živelnost a energii s jakou se nám příběhy valí životem. 

Příběhy nahrávám při večerním čtení dětem. Mám na každý adventní den jeden příběh, ale u nás doma musím každý večer vždycky těch příběhů přečíst víc. Na mém podcastu tedy najdete vždycky balíček několika dílů najednou. Příběhy jsou vhodné pro předškoláky a pro žáky nižšího prvního stupně. Příště napíšu  něco málo tom na jaká místa a za kým se s s naším Kalendářem podíváme. A také to, jaké tradice, postavy a motivy z vánoční tematické nálože probereme.