8.12. Sněžka, nejvyšší hora široko daleko

08.12.2021

Bonusový text k podcastovému příběhu "O tom, jak se vyšplhali na nejvyšší horu široko daleko"

Sněžka je nejvyšší hora Krkonoš, což jsou ty hory, u kterých je Hrádeček. Leží na hranici s vedlejším Polskem. Kromě toho, že je Sněžka nejvyšší horou Krkonoš, je i nejvyšší horou České republiky. A tím to končí. Ničeho dalšího už nejvyšší horou není. Dokonce i sousedé Poláci mají na svém území ještě vyšší horu. Co si budeme povídat, Sněžka patří mezi ty nižší nejvyšší hory. Ale být 132 nejvyšší hora světa, není zas až tak špatné. Mohlo být hůř. Třeba zrovna na Vánočních ostrovech (ať jsme tematičtí) mají nejvyšší horu nejnižší, než je třeba náš Říp. Nemluvě o horách, jejichž výška se počítá jen v centimetrech s tím, že to hlavní je prý až pod zemí! 

Nejhlavnější ale je, že i ta nejnižší nejvyšší hora světa má důvod si s potěchou říct. "Ty jo, to je bájo, že jsem tak vysoká!" Nezávisle na tabulkách. Takže když máte někdy pocit, že jste třeba příliš nízcí na to, abyste byli nejvyšší, zkuste trošičku změnit úhel pohledu, popojít trochu jinam, obrátit list na jinou stranu, a třeba zjistíte, že je všechno úplně jinak!  

Horal Saga Matha přišel na naší Sněžku až z Mont Everestu!
Horal Saga Matha přišel na naší Sněžku až z Mont Everestu!

Na Sněžce, i přesto, že není tak vysoká jako třeba zrovna Horalova Džomolangma (alias Sagar Matha alias Mont Everest), stejně fouká vítr a už je poznat, že jste hodně vysoko. A navíc - zdá se, že roste. Zatímco před pár lety měřila jen 1602 metru, najednou jí přeměřili a ono to už bylo 1603, takže třeba, kdo ví, jestli to takhle půjde dál, třeba jednou přeroste i Džomolangmu. A tuhle vyhlídku nám nebude kazit ani to, že ve skutečnosti jí jen původně měřili špatně. 

Na Sněžku se můžete podívat i v zimě. Pokud příliš nefouká, jezdí dokonce i lanovka (byt přes zimu jen o víkendech) a i na Poštovnách mají otevřeno. Jen je třeba si to před tím ověřit na stránkách, abyste nedopadli jako Žifullíci. A také je dobré se podívat i na stránky horské služby, jestli výlet zrovna v ten den tam nahoru doporučují a v jakém vybaven


část velké příběhové zatím rozpracované mapy, kde lze vidět Horala Sagar Mathu v mlze na Sněžce
část velké příběhové zatím rozpracované mapy, kde lze vidět Horala Sagar Mathu v mlze na Sněžce